GERA PIRTIS švenčia 20-metį

Gera pirtis – Rimas Kavaliauskas

Šiuolaikinis gyvenimo tempas ir technologijų diegimas keičia mūsų įpročius ir santykį su asmenine erdve bei kūno poreikiais. Dažnai pamirštame, kad mūsų kūnas yra ne tik darbo įrankis, bet ir gyvo būtybės centras, reikalaujantis dėmesio ir priežiūros. Tačiau yra veikla, kuri, nors ir primiršta modernioje visuomenėje, gali atkurti senąjį ryšį tarp kūno ir sielos. Tai – gera pirtis.

Dar kartą noriu pasidžiaugti Lietuviškos Pirties Akademijos vadovu, Pirties meistriškumo kursų organizatoriumi, dėstytoju, ekspertu, pirmosios Pirties Akademijos knygos autoriumi ir jo vykdoma veikla.

Rimas Kavaliauskas – knygos „Gera pirtis“ autorius

GERA PIRTIS Rimas Kavaliauskas
Knyga „Gera pirtis“ / Sauliaus Barasos nuotr.

Rimas Kavaliauskas – žinomas ir gerbiamas pirties kultūros puoselėtojas, savo darbuose atskleidžia ne vien pirties kaip vietos prausimuisi prigimtį, bet ir gilina mūsų supratimą apie pirties vietą mūsų gyvenime kaip visumą.

Jo knyga „Gera pirtis“, išleista prieš dvi dešimtis metų, ir šiandien tebėra aktuali, nes ne tik išsamiai pristato pirties tradicijas, bet ir skatina skaitytojus gilintis į asmeninį santykį su pirties ritualu.

Autoriaus kompetencija ir nuoširdus domėjimasis tema atsiskleidžia kiekviename puslapyje. R. Kavaliauskas nėra tik teoretikas – jis yra praktikas, kuris savo gyvenimą skyrė ne tik pirties kultūros išsaugojimui, bet ir jos perdavimui kitiems. Jo knyga – tai lyg žemėlapis, vedantis mus per istorinius pirties aspektus, papročius ir su juos supančią mistiką, padedantis atsigręžti į pirties ritualo šaknis.

Knygos aktualumas išlieka nekintamas

GERA PIRTIS Rimas Kavaliauskas
Knyga „Gera pirtis“ / Sauliaus Barasos nuotr.

Žinomas pirties kultūros puoselėtojas siūlo ne vien gaires kaip tinkamai elgtis pirtyje, bet ir moko, kaip šis senovinis įprotis gali prisidėti prie asmeninės savijautos ir bendros sveikatos gerinimo. Knygoje pateikiamas turtingas patirties atspindys, leidžiantis skaitytojui jausti autoriaus asmeninį ryšį su tema. Rimas Kavaliauskas dalijasi ne tik patarimais, bet ir asmeniniais įžvalgomis, kurios verčia susimąstyti apie gyvenimo būdo kokybę ir jos įtaką mūsų sveikatai.

Knygos reikšmė išlieka nekintama net praėjus dviem dešimtmečiams. 

Ji suteikia galimybę skaitytojams ne tik susipažinti su pirties pasauliu, bet ir įkvepia juos gyventi atidesniems savo kūno ir sielos poreikiams. Šis kūrinys yra kaip paminklas Lietuvos pirties tradicijai, leidžiantis kiekvienam skaitytojui atrasti meilę pirtyje ir suprasti, kad tai yra daugiau nei prausimasis – tai yra gyvenimo meno forma.

R. Kavaliausko veikalas yra neabejotinai vertingas įnašas į Lietuvos kultūros paveldą ir sveikatingumo skatinimą. Knyga išlieka reikšminga ne tik kaip kultūros dalis, bet ir kaip būtinas priminimas mūsų šiuolaikinėje, nuo gamtos nutolusioje visuomenėje, apie paprastų gyvenimo malonumų ir atpalaiduojančios pirties svarbą.

Pirtis sustabdo laiką

GERA PIRTIS Rimas Kavaliauskas
Knyga „Gera pirtis“ / Sauliaus Barasos nuotr.

Pirtis – tai ne vien prausimasis. Tai ritualas, kuris teikia giluminį atsipalaidavimą ir padeda atkurti vidinę harmoniją. Senovėje pirties ritualas buvo apipintas mitais ir tradicijomis, kurios perteikė ne tik švaros, bet ir psichologinio bei dvasinio atnaujinimo svarbą.

Pirties šiluma padeda atsipalaiduoti raumenims, o kaitra – stiprinti imuninę sistemą. 

Tačiau svarbiausia, pirtis siūlo galimybę atsiriboti nuo kasdienio streso, sustabdyti laiką ir susikaupti svarbiems gyvenimo dalykams.