Septynios mirtinos pirties nuodėmės

Septynios mirtinos pirties nuodėmės

Senovės lietuviai pirtį laikė šventa vieta. Jos buvo statomos atokiau nuo kitų trobesių, dažnai prie upių ar ežerų. Apeigos pirtyje turėjo magišką prasmę – tai buvo kelias į kitą pasaulį, savotiškas atgimimas po fizinio ir dvasinio apsivalymo. Remiantis senovės tradicija atsirado septynios mirtinos pirties nuodėmės.

Šiandien pirtys vėl tapo mėgstamu laisvalaikio praleidimo būdu. Tačiau kartais net ir po puikios procedūros pirtyje jaučiamės prastai. Kaip tai nutinka ir kaip to išvengti?

Visų pirma, svarbu nepamiršti, kad pirtis – tai potencialiai pavojinga aplinka. Per aukšta temperatūra, bloga ventiliacija, netinkami gėrimai ar maistas joje gali būti žalingi sveikatai.


Septynios mirtinos pirties nuodėmės / Sauliaus Barasos nuotr.

Norint išvengti nemalonumų, reikėtų grįžti prie senolių išminties. Pirtyje svarbu paisyti savo organizmo signalų, o ne demonstruoti narsą. Pamažu įšilti ir atvėsti. Gerti daug skysčių. Atsinešti vėsio vandens atsigaivinti. Vengti triukšmo, alkoholio, sunkaus maisto.

Per aukšta temperatūra

Daugelis mano, kad kuo karštesnė pirtis, tuo geriau, tačiau per didelė šiluma gali sukelti odos nudegimus, kvėpavimo sunkumus, net gerklės ir akių perštėjimą. Rekomenduojama rinktis patogią temperatūrą. Norint intensyvesnio poveikio, geriau didinti drėgmę, o ne karštį. Be to, ilgas buvimas pernelyg karštoje pirtyje gali sukelti dehidrataciją ir kraujospūdžio pokyčius.

Ypač atsargiai turėtų elgtis žmonės su širdies ar kraujagyslių problemomis. Įprastai saugiausia yra laikytis 80-100 laipsnių Celsijaus temperatūros diapazono. Svarbu klausyti savo kūno signalų ir išeiti iš pirties, jei jaučiamas diskomfortas ar sveikatos sutrikimai.

Dirginanti aplinka

Pirtis turėtų būti atsipalaidavimo ir ramybės zona. Stiprūs garsai, ryški šviesa ar asmeniniai ginčai tik pridės įtampos ir neleis atsipalaiduoti. Triukšminga muzika ar garsi kalba gali trukdyti vidiniam atsipalaidavimui ir sutrikdyti kitų lankytojų ramybę. Pirtis yra vieta, kurioje vertinamas tylus ir rami aplinka, leidžianti atsipalaiduoti tiek kūnui, tiek protui.

Ryški šviesa gali būti pernelyg stimuliuojanti ir neleisti akims bei smegenims pailsėti, todėl pirtyje geriau naudoti švelnų, atpalaiduojantį apšvietimą. Asmeniniai ginčai ar konfliktai pirtyje sukuria ne tik psichologinį, bet ir emocinį stresą, kuris prieštarauja atsipalaidavimo ir sveikatinimo pirties tikslui. 

Geriau išspręsti bet kokius nesutarimus prieš eidami į pirtį arba palikti juos laukiantiems lauke, kad pirties aplinka išliktų rami ir harmoninga. Tokiu būdu pirtis taps vieta, kur galėsite atsijungti nuo kasdienių rūpesčių ir visiškai atsipalaiduoti.

Septynios mirtinos pirties nuodėmės 
Septynios mirtinos pirties nuodėmės / Sauliaus Barasos nuotr.

Septynios mirtinos pirties nuodėmės / Rungtyniavimas

Pirtyje nereikia varžytis, kieno ištvermė didesnė. Svarbiausia klausyti savo kūno ir nepervertinti jo galimybių. Pirtis yra skirta atsipalaidavimui ir sveikatinimui, o ne fiziniam išbandymui ar rekordų siekimui. Kiekvienas organizmas reaguoja į karštį individualiai, todėl svarbu gerbti savo ribas ir nespausti sau per daug.

Viršijus asmenines ištvermės ribas, gali atsirasti galvos svaigimas, pykinimas ar net sąmonės netekimas. Visada geriau pasirinkti saugesnę ir komfortiškesnę aplinką, nei rizikuoti savo sveikata.

Per daug maisto ir alkoholio

Pirtyje virškinimo sistema ilsisi, todėl sunkus maistas nėra tinkamas pasirinkimas. Prieš eidami į pirtį, geriau suvalgykite lengvą maistą, pvz., vaisius ar daržoves. Sunkus ar riebus maistas gali sukelti diskomfortą, pilvo pūtimą ir netgi virškinimo sutrikimus. Šiluma pirtyje skatina kraujo tekėjimą į paviršinius kūno audinius, o ne į virškinimo organus.

Alkoholis pirtyje yra viena iš pavojingiausių klaidų, nes jis gali sukelti traumas, nudegimus ir perkaitimus. Be to, jis apkrauna kepenis ir inkstus. Alkoholis skatina kraujagyslių plėtimąsi, kas gali sukelti staigų kraujo spaudimo kritimą, ypač karštoje pirtyje. Tai padidina riziką patirti širdies ir kraujagyslių sutrikimus, pvz., širdies priepuolį ar insultą.

Septynios mirtinos pirties nuodėmės / Sauliaus Barasos nuotr.

Per Mažai vandens ir oro

Būtina gerti pakankamai skysčių, kad kompensuotumėte prarastą drėgmę. Venkite kofeino ir alkoholio, nes jie gali pernelyg apkrauti širdį ir kraujotakos sistemą. Pirtyje organizmas praranda daug skysčių prakaituojant, todėl svarbu atkurti vandens balansą.

Geriausias pasirinkimas yra grynas vanduo arba elektrolitų turintys gėrimai, kurie padeda atstatyti organizmo mineralų pusiausvyrą. 

Ventiliacija pirtyje yra būtina, kad būtų išvengta deguonies trūkumo. Netinkama ventiliacija gali sukelti galvos skausmą ir kitus negalavimus. Geras oro srautas padeda išlaikyti patogią atmosferą, taip pat užtikrina, kad pirtyje nebūtų per didelės drėgmės ir karščio.

Perkaitimas / Septynios mirtinos pirties nuodėmės

Septynios mirtinos pirties nuodėmės
Septynios mirtinos pirties nuodėmės / Sauliaus Barasos nuotr.

Svarbu apsaugoti galvą nuo perkaitimo, nes tai gali sukelti galvos skausmą ar net pykinimą. Čia puikiai tinka pirties kepurės, vėsios vantos ar šaltas vanduo. Pirties kepurės padeda izoliuoti galvą nuo karščio, taip pat apsaugo plaukus.

Šalti rankšluoščiai ar šaltas vanduo ant kaklo ir galvos gali padėti reguliuoti kūno temperatūrą ir išvengti perkaitimo. Be to, svarbu reguliariai vėdintis ir daryti pertraukas, neleidžiant kūnui per daug įkaisti.

Į pirtį eiti rekomenduojama po trumpesnių laiko intervalų, o ne išbūti kiek įmanoma ilgiau vienu kartu. Taip pat svarbu gerti pakankamai skysčių, kad organizmas galėtų efektyviau reguliuoti savo temperatūrą.

Septynios mirtinos pirties nuodėmės / Pervargimas

Pirtis yra ne maratonas, o atsipalaidavimas. Nereikia pernelyg ilgai praleisti pirtyje ar daryti daug procedūrų vienu metu. Svarbu laikytis saiko ir klausyti savo kūno signalų.

Ilgas buvimas aukštoje temperatūroje gali sukelti per didelį kūno perkaitimą, dehidrataciją ir netgi šilumos smūgį. Kiekvienas žmogus jaučia šilumą skirtingai, todėl svarbu nepervertinti savo ištvermės ir išeiti iš pirties, kai jaučiate, kad pradeda būti per karšta. 

Nerekomenduojama pirtyje praleisti daugiau nei 15-20 minučių vienu metu, ypač pradedantiesiems. Tarp pirties apsilankymų svarbu daryti pertraukas, per kurias galima atsigaivinti šaltu dušu arba tiesiog pailsėti. Per daug procedūrų vienu metu, pvz., garų pirties, šalto vandens vonių ar intensyvaus masažo, gali būti per didelis krūvis organizmui.

Geriau pasirinkti vieną ar dvi procedūras ir tarp jų daryti pertraukas. Taip pat svarbu neiti į pirtį esant pavargusiam, sergant ar po sunkaus fizinio krūvio. Klausykite savo kūno ir leiskite jam atsipalaiduoti pirtyje saikingai ir saugiai.

Septynios mirtinos pirties nuodėmės 
Septynios mirtinos pirties nuodėmės / Sauliaus Barasos nuotr.

Pirtis turėtų būti maloni ir saugi patirtis, o ne varžybos ar išbandymas. Klausykite savo kūno ir mėgaukitės pirties teikiamais malonumais protingai ir su saiku. Jei klausysime savo kūno, pirtis vėl taps sveikatos šaltiniu, o ne pavojumi. Juk ne veltui mūsų protėviai šimtmečius vertino šį paprastą malonumą.