Geriausios knygos apie pirtis

Geriausios knygos apie pirtis

Pirtis – tai neatsiejama Lietuvos kultūros dalis, turinti gilias tradicijas ir per amžius puoselėjama išmintį. Geriausios knygos apie pirtis nuo senolių laikų iki šiandienos išlieka vieta ne tik kūno, bet ir sielos valymui, bendrystės jausmui bei tradicinių papročių pernešimui.

Šiuolaikinėje visuomenėje, pirties kultūra išgyvena naują atgimimą, o jos fenomenas bei įvairiapusiškumas sulaukia vis didesnio dėmesio ir domėjimosi. Apžvelgsime knygas, kurios atskleidžia pirties paslaptis, jos naudą žmogaus sveikatai, tradicijas, ir kaip ši senovės išmintis integruojama į šiuolaikinį gyvenimo būdą.
Geriausios knygos apie pirtis
Geriausios knygos apie pirtis / Sauliaus Barasos nuotr.

Knygos apie pirtis – tai tarsi kelionė per laiką ir erdvę, leidžianti giliau pažinti šią ypatingą vietą, jos ritualus ir prasmę. Jos suteikia galimybę iš arčiau susipažinti ne tik su lietuviškos pirties ypatumais, bet ir pasisemti žinių iš kitų šalių pirties tradicijų. Šiose knygose dalijamasi patarimais, kaip tinkamai naudotis pirtimi.


Pirtis / Geriausios knygos apie pirtis

Geriausios knygos apie pirtis

Autorius: Birutė Lenktytė-Masiliauskienė, Rimas Kavaliauskas

Leidykla: Terra Publica, Metai: 2019, Svoris: 690 g, Išmatavimai: 176 × 246 mm, Tipas: Knygos tobulėjimui, Pažintinės knygos, Kalba: Lietuvių, ISBN 978-609-473-118-1, Puslapių skaičius: 176, Kietas, spalvotas viršelis

Profesionalūs pirtininkai, Rimas Kavaliauskas ir Birutė Masiliauskienė, knygoje „Pirtis“ atsako į daugelį pirties mėgėjams rūpimų klausimų: kokia pirtis egzistavo prieš kelis amžius, kuo skiriasi įvairių šalių pirtys, kokios pirties tradicijos gyvos šiandien, kuo pirtis naudinga sveikatai, ką veikti pirtyje, kuo ypatinga moterų ir vyrų pirtis, ką reikia žinoti ruošiantis įsirengti nuosavą pirtelę.


Pirtis – sveikatos ir grožio šaltinis

Geriausios knygos apie pirtis

Autorius: Antanas Gendrolis, Rimvydas Velykis

Metai: 2015, Puslapiai: 268, ISBN: 9786094087875, Versijos kodas: PT., Formatas: 15 x 21 cm, minkšti viršeliai, Kalba: Lietuvių

 • Apie pirtis 
 • Veiksniai pirtyje 
 • Vanta – pirties karalienė 
 • Vandens terapija ir higiena 
 • Bičių produktai ir jų panaudojimas pirtyje 
 • Vaistingieji augalai pirtyje 
 • Gėrimai pirtyje

Knygoje „Pirtis – sveikatos ir grožio šaltinis” autoriai norėjo sudėti mažiau žinomus pirties privalumus, akcentuojant sveikatinimo ir ilgaamžiškumo didinimo priemones, atkreipiant dėmesį į vaistingųjų augalų, jų aliejų, bičių produktų naudojimo pirtyje galimybes, apie garso ir šviesos reikšmę pirtyje. 


Vanduo gydo, valo, stiprina organizmą

Leidėjas: Medicina visiems

Metai: 2013, Puslapiai: 192, ISBN: 9786098095104, Formatas: 13 x 20 cm, minkšti viršeliai, Kalba: Lietuvių

 • Pirtis – vantos ir nuovirai nuo ligų
 • Vonios – gydomosios, raminamosios, aromatinės
 • Dušai, apipylimai, įvyniojimai, kompresai
 • Grūdinimasis vandeniu – jūroje, baseine, namie
 • Sveikiausias gėrimas: kiek ir kokį vandenį gerti

Natūraliais sveikatos receptais iš gamtos gali pasinaudoti kiekvienas. Įveikime kasdieninius negalavimus natūraliomis gamtinėmis priemonėmis, pasitelkdami liaudies medicinos patarimus ir receptus.


Pirtis ir sveikata

Autorius: V. Jasudėnas, I. Pikčiūnas

Leidėjas: Mokslas, Metai: 1985, Puslapiai: 43, Formatas: 6,5 x 12 cm, minkšti viršeliai, Kalba: Lietuvių

Knygelėje nušviečiama pirties raida įvairiais laikais bei įvairiose valstybėse, supažindama su pirčių tipais bei poveikiu žmogaus organizmui – širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo, centrinei nervų sistemai. Rašoma, kaip tinkamai naudotis pirtimi, koks yra pirties ir sporto, pirties ir aklimatizavosi ryšys, nurodomos elementariausios pirčių įrengimo ir priežiūros taisyklės.


Pirtis (2005) / Geriausios knygos apie pirtis

Autorius: Gita Balode, Ziedonis Karklins

Leidėjas: Mūsų knyga, Metai: 2005, Puslapiai: 168, ISBN: 9789955140573, Formatas: 15 x 20,5 x 1,5 cm, kieti viršeliai, Kalba: Lietuvių, Vertėjas: Augustas Ramonas

Sunku pasakyti, kada žmogus sąmoningai pradėjo atlikti tokius veiksmus, kuriuos šiais laikais vadiname „pirties procedūromis“. Tačiau jei pirties idėjos pradžia laikysime karštus akmenis, kurie per sąlytį su vandeniu paskleidžia garus, tai pirties atsiradimo pradžios, ko gero, reikėtų ieškoti Akmens amžiuje.

Šioje knygoje rasite pirties istorijos, latvių pirties ypatumų aprašymą. Sužinosite, kas yra geros pirties procedūros ir ko reikėtų vengti einant į pirtį. Čia rasite daugybę informacijos apie vantų rūšis, mankštą pirtyje, eterinius aliejus, vanojimą, karščio poveikį organizmui ir daugelį dalykų, kuriuos ne tik naudinga, bet ir labai įdomu sužinoti.


Gydymas ir būrimas pirtyje

Autorius: Ilzė Jansonė

Leidėjas: Ilze Jansone, Metai: 2010, Puslapiai: 96, ISBN: 9799984639573, Formatas: 13 x 17 cm, minkšti viršeliai, Kalba: Lietuvių

Prausk Mene, pirties motule, nuo viso ko! Be kita ko, pirtyje yra ir prausiamas, bet svarbiausias darbas yra energetinis ir informacinis poveikis, kuris pasiekianms dainų formulių ir pirties žodžių, augalų ir vandens jėgos dėka.


Pirties masažas

Geriausios knygos apie pirtis

Autorius: Viktoras Oguy

Leidėjas: SATWA, Metai: 2009, Puslapiai: 312, ISBN: 9789986573654, Formatas: 15 x 20 cm, minkšti viršeliai, Kalba: Lietuvių, Vertėjas: Konstancija Dauguvietytė

Ši knyga – tikra dovana visiems pirties mėgėjams! Joje pateikiamos išsamios, kiekvieną žingsnį aiškinančios iliustruotos instrukcijos, kuriose nurodoma, kaip atlikti įvairių rūšių pirties masažą. Kiekvienai pirčiai (rusiškai garinei, suomiškai saunai, turkiškai pirčiai hammam) yra atrinktos veiksmingiausios masažo technologijos: rusiška vantomis; turkiška muilu; japoniška bambuko šluotelėmis.


Gera pirtis / Geriausios knygos apie pirtis

Geriausios knygos apie pirtis

Autorius: Rimas Kavaliauskas

Kategorija: Architektūra, statyba, interjeras, Leidimo data: 2004, Komentaras: iliustruota, Knygos būklė: Labai gera, Knygos viršelis: Minkštas, Knygos puslapių skaičius: 110

Knygoje rasite pagrindinius faktus apie pirtį, jos istoriją, statybą, įrengimą, pirties procedūrų įtaką sveikatai, pirties patarimus. Knygos pabaigoje pateikiamas tegu ir neišsamus, tačiau pakankamas geriausių Lietuvos pirčių sąrašas. Šia knyga pradedama ,,Pirties akademijos” leidinių serija.


Geriausi pirties, vonios ir saunos receptai jaunystei ir grožiui

Geriausios knygos apie pirtis

Autorius: Svetlana Filatova

Leidėjas: Obuolys, Išleidimo metai: 2010, Knygos puslapių skaičius: 224, Formatas: 15×22, minkšti viršeliai, ISBN ar kodas: 9786094031397

Šioje knygoje „Geriausi pirties, vonios ir saunos receptai jaunystei ir grožiui” pelnytai pirčių eksperte tituluojama S. V. Filatova siūlo susipažinti su stebuklingai veikiančiais receptais ir procedūromis, kurios padės išsaugoti sveikatą, žvalumą ir grožį. Patikrintas ir žinovų įvertintas kaukes, natūralius losjonus, balzamus, specialius pratimus, masažus ar voneles kūnui galėsite pritaikyti ne vien pirtyje, bet ir po karštos vonios ar dušo su garų sistema.

Neįtikėtinas viso kūno lengvumas, stebėtinas švarumo pojūtis, gilus kvėpavimas, ilgas kūno prisiminimas apie pirties aromatus vilioja apsilankyti pirtyje. Ir nesvarbu, kur eina žmogus: ar į rusišką pirtį (drėgni garai), ar į sauną (sąlyginai sausas oras). Abi jos žmogui sukelia antrojo gimimo pojūtį.

Ir ne tik: pirtis – nuoširdaus bendravimo su draugais ir giminaičiais vieta, todėl nesunku suprasti, kodėl žmonės išlaikė gilias vanojimosi ir kaitinimosi tradicijas, nors medines pirteles prie kūdros dažniausiai pakeičia šiuolaikiškos ar netgi kitų kraštų ir tradicijų pirtys, saunos, vonios.